среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bli��niaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym okiem trudno je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, trywialnej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastyku na plot i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie kamieni na balustrady plastykowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV stosuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, albowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nieregularnych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także plotki plastykowe na plot i furtkę ze sztachetek wznosi się z kamieni różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałeczków o nierównych układach, powinno się je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego zespalał się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenie z plastiku należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий