понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków pełnia role ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą także za dekoracje. Z reguły takie ogrodzenie z plastiku stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których szybko rosną oraz silnie gęstnieją. Wiele powabu maja tez takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, a także nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć także ekspansywnie kwitną, tymczasem potrzebują tez mnóstwo miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastiku z Nasielska mogą być niesłychanie smukłe, jednakże należny je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie plot zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze znosi porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku z Oświęcimia stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy sporo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe ogrodzenie było niezmiernie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий