пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawnika względnie kwietnika jak małe żywe sztachety.

Niesłychanie duże, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania pobliskie budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która ponadto dostarcza orzechy. Gdy pragniemy zęby nasze zielone ogrodzenie było bardzo rosłe zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z limaku powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu. Pamiętajmy jednakże, że jak rośliny nas przewyższa, ich redukowanie może być dosyć kłopotliwe.

Nic właściwie nie podkreśli linii trawy czy tez kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawa, jak i rabaty czasami nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w określonych grządkach, niewysokie drzewa potrafią utrzymać naturalne bogactwo w ryzach czy tez zasłonią gołe wycinki ziemi. Schludnie przycięty mały żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ploty formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych zaułkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na przetwory.

Niewysokie czy tez duże zielone ploty wolno pozyskać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy są o wiele bardziej kosztowne niż gatunki liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, wszak jego odmianę Cis można zostawić pojedynczo.Powinien się błyskawicznie kiełkował a zachowa kolumnowy zarys.

Jeśliby wasz kącik jest nadzwyczaj zacieniony, wskazane jest aby roślinny częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego spośród cienioznośnych wariantów maja klasy o płowych bądź pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr przeciętny Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są w najwyższym stopniu ewidentne w słońcu, toż nawet w śladu listowie zostają całkiem jasne, niemal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий